Ogl�daj za darmo w Player+!


W gorsecie Film Online

Obecnie oglądających: 159W gorsecie

W gorsecie

Jul. 07, 2022Austria114 Min.Not Rated
Twoja ocena: 0
5 1 głos
Udostępniono0

WYSZUKIWARKI FILMOWE

Jaki problem chcesz zgłosić?

Opis

Gdzie obejrzeć W gorsecie film online?

W gorsecie: Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde Święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

Recenzja filmu

Zabawa biegiem historii jest zabiegiem ściśle przemyślanym. Celem reżyserki, będącej także autorką scenariusza, było oddanie cesarzowej Elżbiecie kontroli nad jej publicznym wizerunkiem, który nierozerwalnie wrósł w krajobraz Austrii. Wizerunkiem złożonym z luk, fasadowości, będącym wyselekcjonowanym fragmentem tego, co reprezentatywne. Brak miarodajnego nośnika rejestrującego rzeczywistość, jakim jest chociażby klisza filmowa, do której Kreutzer nawiązuje w humorystyczno-nostalgiczny sposób, również nie sprzyja poznaniu postaci historycznych. Jest w tym pewne osobliwe przełożenie na nasze czasy: internet i media społecznościowe dały znanym osobistościom szansę na kreowanie własnego wizerunku, spychając w tym zadaniu prasę na drugi plan. Czy dzięki temu udaje się uniknąć przekłamań? A może prawda zawsze będzie leżeć pośrodku? Jedna kwestia nie ulega wątpliwości: samotność i wyobcowanie Sisi, stojącej w pewnym momencie ponad swoją epoką, niezdolnej do uwolnienia się od nieprzyjaznej rzeczywistości na własnych zasadach.

Fabuła filmu

Austriacka twórczyni w prowadzeniu fabuły jest niezwykle wyrafinowana i świadoma zarówno punktów ciężkości, jak i niuansów wypełniających przestrzeń między nimi. W koronkowej, reżyserskiej pracy udaje jej się uchwycić ducha odchodzącej monarchii, czego odzwierciedleniem jest chociażby surowa, nieprzesadzona scenografia. Nadchodzą zmiany i nic, nawet zaklinanie rzeczywistości pod postacią dociskania gorsetu, przyklejania bokobrodów czy używania nakładek na zepsute zęby, nie jest w stanie ich powstrzymać. Na tym pełnym pozorów tle wybrzmiewa uniwersalny obraz kobiety: świadomej upływającego czasu, a co za tym idzie, skończoności swojego mitu. Co jakiś czas będzie chwytać się ostatniej deski ratunku: szukać potwierdzenia swojej atrakcyjności, zarówno u osób przypadkowych, jak i tych bezgranicznie w nią wpatrzonych, gotowych oddać wszystko za więcej niż słowa. Stanięcie oko w oko ze swoimi największymi lękami, akceptacja przemijalności własnego blasku, poluzowanie ciasnych nici kontroli, mogą przynieść rzecz zaskakującą: oczyszczenie i upragnioną wolność.

W gorsecie film online cda zalukaj za darmo

W gorsecie
W gorsecie
W gorsecie
W gorsecie
W gorsecie
Oryginalny tytuł W gorsecie
Oceny z IMDb 6.7 5,589 głosy
Oceny z TMDb 6.9 79 głosy

Reżyser

Obsada

Vicky Krieps isEmpress Elisabeth
Empress Elisabeth
Katharina Lorenz isMarie Festetics
Marie Festetics
Jeanne Werner isIda Ferenczy
Ida Ferenczy
Alma Hasun isFanny Feifalik
Fanny Feifalik
Finnegan Oldfield isLouis Le Prince
Louis Le Prince
Manuel Rubey isLudwig II
Ludwig II
Colin Morgan isBay Middleton
Bay Middleton
Tamás Lengyel isGyula Andrássy
Gyula Andrássy

Komentarze

328 komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.


Tytuły które mogą Ci się spodobać

Pszczelarz
365 dni
Siła naszych marzeń
Tata
Johnny
Jutro będzie nasze
Disco Boy
Limbo
Popiół
Spinning Gold
Air
Powstaniec 1863
×