Ogl�daj za darmo w Player+!


Fantastyczny Matt Parey Film Online

Obecnie oglądających: 95Fantastyczny Matt Parey

Fantastyczny Matt Parey

May. 28, 202377 Min.
Twoja ocena: 0
8 1 głos
Udostępniono0

WYSZUKIWARKI FILMOWE

Jaki problem chcesz zgłosić?

Opis

Gdzie obejrzeć cały film Fantastyczny Matt Parey online?

Fantastyczny Matt Parey: Trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem kultowej „Fantastyki”, stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Teksty słali do niego ludzie z całej Polski. Gdyby nie on, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina” czy nagrodzonej Oscarem „Katedry” Tomasza Bagińskiego.

Fabuła filmu

Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora stojącego za sukcesami kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki. Jego biografię obserwujemy na tle burzliwe zmieniającej się historii: od zmagań z PRL, przez przeprowadzenie największego pisma literackiego, okres transformacji, po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Macieju opowiedzą nam jego współpracownicy, bliscy oraz eksperci science fiction. Ich wspomnienia w zabawny i poetycki sposób komentuje poprzez animowane sekwencje komiksowe alter ego Parowskiego. Matt Parey to cichy bohater drugiego planu w stylu Alfreda z Batmana, bez którego główni bohaterowie nie mogliby działać efektywnie. Stał za sukcesami takich tytułów jak Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD PROJEKT RED oraz serial dla Netflixa.

Recenzja filmu

Bez wątpienia “Fantastyczny Matt Parey” to dokument o niezwykle ważnej postaci na firmamencie polskiej fantastyki. O jego przenikliwości, redaktorskich uwagach, pracy nad własnymi książkami, zaangażowaniu w fandom, nieustannej ciekawości i głodzie nowych historii. Jednocześnie Parowski, mimo że niezwykle aktywny w środowisku do samego końca, pozostawał nieco na uboczu. Wykonywał tytaniczną pracę redaktorską, dzięki której na rynku zaistniało wiele najbardziej dziś znanych nazwisk, ale może nie wszyscy wiedzą, jak wielką rolę odegrał w polskiej kulturze (nie tylko popularnej).

Biorąc pod uwagę fakt, iż Maciej Parowski był aktywnym członkiem fandomu od jego początków, aż do swojej śmierci, w dokumencie Paducha otrzymujemy przekrój wydarzeń, których Parowski był nie tylko świadkiem, ale i często uczestnikiem. Wesołe anegdoty mieszają się tu z rzewnymi wspomnieniami, natomiast wśród rozmówców znaleźli się pisarze, tłumacze, fani i wydawcy. Andrzej Sapkowski, Marek S. Huberath, Marek Oramus czy Piotr W. Cholewa to tylko kilka nazwisk ze starej gwardii, które pojawiają się w dokumencie. Młodsze pokolenie reprezentują z kolei Łukasz Orbitowski, Tomek Bagiński, Szczepan Twardoch czy Jerzy Rzymowski. Jednocześnie trudno jednak nie odnieść wrażenia, że narracja w filmie “Fantastyczny Matt Parey” podporządkowana jest sentencji “kiedyś to było”.

Fantastyczny Matt Parey

Fantastyczny Matt Parey
Oryginalny tytuł Fantastyczny Matt Parey

Komentarze

232 komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.


Tytuły które mogą Ci się spodobać

Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza
Schumacher
Śnieżne Bractwo: Kim byliśmy w górach?
Ania
Lewandowski Nieznany
FLYNN
Einstein i bomba
Historia jednej zbrodni
Żyjąc z laleczką Chucky
Nieopowiedziana historia wielkiej miłości
Brainwashed: seks kamera władza
Powołany 2
×