

Charite na wojnie: Pracownicy berlińskiego szpitala Charité na przełomie XIX i XX wieku są świadkami historycznych wydarzeń, takich jak odkrycia nowych szczepionek czy rozwój eugeniki.
Szpital kliniczny znajdujący się w Berlinie, w którym w różnych latach leczyli lub pracowali naukowo znani lekarze. Twórcy serialu jeszcze przed Charité at War wypuścili serial Charité, który pokazywał początkowe lata działania szpitala, siostry zakonne pomagające ubogim i naukowców próbujących opracować coraz to nowsze lekarstwa. Z rozpędu obejrzałam, choć w drugiej kolejności, pierwszy sezon, bo byłam ciekawa historii tej placówki. Sezony łączy jedynie lokalizacja, bohaterowie nie są ze sobą powiązani, ale trudno żeby byli – pierwszy sezon to XIX wiek, a drugi to lata od 1943 do 1945 roku.
W każdym z sezonów przywoływane są prawdziwe postaci, więc serial przybiera formę opowieści biograficzno-historycznej, w której prawda miesza się z fikcją. Obserwujemy zmagania lekarzy na różnym polu – w przypadku Charité chodzi tylko (albo aż) o przekonanie ludzi do swoich racji i odkrycie leku, w Charité at War wszystko nabiera większych rumieńców, bo w tle toczy się wojna. W pierwszym sezonie poznajemy młodą pielęgniarkę, Idę Lenze i jej oczami podglądamy pracę szpitala, lekarzy i sióstr, a jednocześnie jej prywatne starania o to, żeby zostać lekarzem. Nie brakuje oczywiście wątków obyczajowych, romansów i politycznego tła. W drugim sezonie główną bohaterką jest również kobieta, Anni Waldhausen, lekarka, matka, żona, siostra. Jej role społeczne wymieniam celowo, bo każda jest ważnym elementem serialu, który pozwala z kilku stron uchwycić realia wojenne oczami Niemców.